Ağız kokusu veya ağız kokusu çok yaygın bir ağız sağlığı sorunudur. Her yaştaki insanda aşağıdakiler de dahil olmak üzere ağız kokusu olur:

 • Kötü diş hijyeni uygulayanlar.
 • Diş hijyenini zor bulan yaşlılar, engelliler ve küçük çocuklar.
 • Diş telleri ve takma dişler dahil olmak üzere ağız aletleri kullanan kişiler.
 • Sigara içenler, ağız kokusuna ve periodontal hastalığa (kötü nefese katkıda bulunan başka bir faktör) daha yatkındır.
 • Diş çürüğü, gömülü dişler, apse dişler, periodontal hastalık, alkolizm, kontrolsüz diyabet, böbrek hastalığı, sinüzit, boğaz ve akciğer enfeksiyonları (bronşit gibi), geniz akıntısı, alerjiler ve ağız kuruluğu gibi belirli tıbbi durumları olan kişiler. Ağız kuruluğu, yüksek proteinli bir diyet, lifsiz bir diyet veya tıbbi durumdan kaynaklanabilir.
 • Belirli vitamin takviyeleri, antihistaminikler, kalsiyum blokerleri, kalp ilaçları, tansiyon ilaçları ve psikiyatrik ilaçlar dahil olmak üzere belirli ilaçları kullanan kişiler. Bu maddeler tükürük akışını engelleyebilir veya ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusuna neden olabilir. Ağız kuruluğu ayrıca aşırı susama ve diş çürümesine yol açabilir – ağız kokusu için bir kez daha iyi bir temel.
 • Yedikleri belirli yiyecekler nedeniyle susuz kalan kötü diyet yapanların nefesi kötü olabilir. Ağız kokusuna katkıda bulunan yiyecekler arasında diyet soda, soğan, baharat, sarımsak, köri, lahana ve kahve bulunur. Dişlerin arasına yerleştirilen yüksek proteinli yiyecek artıkları da ağız kokusuna neden olabilir.

   Bakteri Kökenleri

   Araştırmacılar ağız kokusunun tipik olarak bakteriler tarafından ağız, burun veya midede üretilen atıkların hava ile temas etmesiyle başladığını belirlediler.

   Nazal pasajdaki genetik bir anormallik dahil olmak üzere nazal disfonksiyon, uygun mukus akışını engeller. Sinüzit, geniz akıntısı ve alerjide bulunan bakteriler, burundan dilin arkasına geçebilir ve burada dil, uygun olmayan tükürük akışı veya kötü diş hijyeni nedeniyle uykuda kalır.

   Bakteri plağı dişlerden, diş etlerinden veya dişlerin arasından temizlenmediğinde büyümeye devam eder ve sonuç olarak ağız kokusuna, diş çürümesine ve diş eti hastalığına yol açabilir.

   Ağız kokusu nasıl önlenir

   Bakteriyel Kokular

   Biyologlar, çok sayıda bakteri türünün ağız kokusuna katkıda bulunduğunu bulmuşlardır. Bu bakterilerin tümü, ceset kokusu (oksijen ve kükürt bileşikleri ve/veya kadaverin gibi nitrojen içeren gazların bir kombinasyonu), çürümüş et (putrescine), çürük yumurta kokusu (hidrojen sülfür), dahil olmak üzere diğer hoş olmayan koku türlerinde bulunur. kokulu ayaklar (izovalerik asit) ve ayrıca dışkı aroması (metil merkaptan ve skatol).

   Bu tür kokuların ağzınızdan yayılabileceğini düşünmek gerçekten de tatsızdır, bu da uygun diş hijyeni ve düzenli diş kontrollerinin önemini göstermektedir.

   Ağız Kokusu Çözümleri: Hijyen, Diyet ve Nefes Yardımcıları

   Basitçe söylemek gerekirse, iyi diş hijyeni ağızdan kaynaklanan ağız kokusunu önler. Dişlerinizin arasındaki ve diş etlerinizin etrafındaki yemek artıkları, ağız kokusuna neden olan bakteriler için ideal bir ortam oluşturur, bu nedenle bunları sık sık çıkarmanız gerekir.

   Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın

   Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve daha sık değilse her gün her diş arasında diş ipi kullanın. Diş hekiminiz size, yüksek proteinli yemeklerden veya ağız kokusu ve dehidrasyonu tetikleyen diğer yemeklerden sonra fırçalamanın ve diş ipi kullanmanın özellikle önemli olduğunu söyleyecektir.

   Ağız kokusu nedenleri

   Ağız kokusuna neden olan bakteri üremesini azaltmak için sabahları, yatmadan önce ve yemekten sonra antiseptik gargara kullanın. Antiseptik gargara bileşenleri bir üründen diğerine değişir ve klorheksidin, klor dioksit, çinko klorür ve yağları (okaliptüs yağı gibi) içerebilir.

   Dil kazıyıcılar ayrıca kötü nefesi yönetmede de yararlıdır. Bakterilerin bulunabileceği dilin arkasındaki mukusu kazıyın; dile zarar vermemek için nazikçe yapın.

   Diş telleriniz, takma dişleriniz veya diğer diş aletleriniz varsa, ağız kokusunu önlemek için diş hekiminizin bu aletleri temizleme konusundaki özel talimatlarına uyun. Bu, özellikle geceleri çıkardığınız cihazlar söz konusu olduğunda geçerlidir.

   Uygun Diyeti Koruyun

   Diyet, diş hijyeninde önemli bir rol oynar. Bazı yiyecekler, ağız kokusu olasılığını sınırlamak için tükürük akışını teşvik edebilir; bir örnek, çiğ sebzeler gibi lifli gıdalardır. Ve her sabah sağlıklı bir kahvaltı yemek, bir gece uykusundan sonra ağzınızda bakteri ve koku birikme eğilimi gösterdiğinde tükürük akışını başlatır.

   Yeterli su alımının önemi

   Yeterli su alımı yoluyla susuz kalmamak, ağız kokusunun önlenmesi için de önemlidir. Bununla birlikte, şeker ve asit oranı yüksek gazlı içecekler, meyve suları ve diğer içecekler, ağız kokusuna neden olan bakterilerin büyümesini teşvik edecektir.

   Kötü Nefes Yardımcıları Kullanın

   Gargaralar, nane ve sakız kısa vadede nefesi tazeleyebilir, ancak ağız kokusunu tamamen önleyemez. Bu kötü nefes yardımcılarını da denemek isteyebilirsiniz:

   • Pipetler şekerli veya yapışkan sıvıları dişlerden ve dilden geçirebilir, bu nedenle ağızda kalamaz ve bakterileri barındıramazlar. Pipetler, uygun diş hijyeninin zor olabileceği yaşlılar, küçük çocuklar ve engelli kişiler için özellikle yararlıdır.
   • Ağız kuruluğu çekenler için reçetesiz ve reçeteli ilaçlar yardımcı olabilir. Bazı diş macunları, diş fırçaları, gargaralar ve nefes spreyleri de ağız kuruluğunu gidermek için yapılır. Diş hekiminize hangilerinin sizin için en iyi olacağını sorun.

   Dilinizde ağız kokusu, renksiz mukus, renkli lekeler veya çıkıntılar varsa bu, ağızda pamukçuk, ağızda herpes veya ağız kanseri gibi ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir. Teşhis için doktorunuza ve diş hekiminize görünün.

   Diş Çürüğü Nasıl Önlenir