Hibrit protez nedir?

Mamak Acil Diş Hekimi Hibrit protez, diş implantları ile desteklenen bir protez türüdür , yani implant destekli bir protezdir. İmplant destekli protez, işlevi ve estetiği mümkün olduğunca geri kazanmak için daha önce maksiller kemiklerin içine yerleştirilmiş implantların sabitlendiği bir protetik yapıdan oluşur.

Overdenture’dan farklı olarak, abutmentlere vidalanır ve hasta tarafından çıkarılamaz. Takma diş çıkarılabilir ve hasta kendi başına çıkarabilir.

Lütfen hibrit protezli tam ağızlı implant vaka incelemelerimize bakın . Konuyla ilgili Keçiören Acil Diş Hekimi sayfasına başvurabilirsiniz.

Hibrit protez, daha önce maksiller kemiklerin içine yerleştirilmiş implantlarla sabitlenen bir protez türüdür. Abutmentlere vidalanır ve hasta tarafından çıkarılamaz. 

kendall implants
Mamak Acil Diş Hekimi

Hibrit protezin avantajları nelerdir?

 • Geliştirilmiş çiğneme işlevi: Tam veya hareketli geleneksel protezlerin aksine, hibrit protez doğal çiğneme etkinliğinin %90’ına kadar ulaşabilir.
 • Fonetik geliştirir: İmplantlar üzerindeki restorasyonlar daha stabil olduğundan, çiğneme kaslarında veya yüz ifadesine müdahale edenlerde herhangi bir değişiklik olmaz, bu da fonetikte herhangi bir değişiklik olasılığını ortadan kaldırır.
 • Estetiği geliştirir: Doğal diş gibi görünür ve hissettirir, implant destekli protezlerle tüm anatomik düzlemlerde optimal morfoloji ve optimal yüz görünümü elde etmek mümkündür.
 • Kemik dokusunun korunması: İmplantlarla desteklendikleri için diş köklerinin yerini alırlar, kemik dokusunun korunmasına yardımcı olurlar, diş kaybından sonra meydana gelen bozulma ve erimeyi önlerler.
 • Dayanıklılık : İyi bir bakım ile uzun yıllar dayanabilirler.
 • Güveni artırır: İmplant destekli protezler ile kişi dişlerinin hareket etmeyeceği konusunda tam bir güven duyabilir. Herhangi bir düzenli aktiviteyi korkmadan yapabilirsiniz.
 • Daha fazla konfor: Konvansiyonel protezler ana destek olarak mukoza ve kemiğe sahip olduğundan; bunlar adaptasyon sürecinde yaralanmalara neden olabilir. Hibrit protez ile yırtılma riski yoktur ve adezyon kremlerinin kullanılmasını gerektirmez.

Hibrit protezin avantajları arasında gelişmiş çiğneme fonksiyonu, gelişmiş fonetik, gelişmiş estetik, kemik dokusunun korunması, dayanıklılık, gelişmiş güven ve daha fazla konfor sayılabilir.

Alternatif olarak Ağız Kokusu Nasıl Giderilir başlıklı haberimizi okuyabilirsiniz.

Hibrit protezin dezavantajları nelerdir?

Tüm tedaviler gibi hibrit protezlerin de diğer tedavilere göre dezavantajları vardır.

 • Takma dişten farklı olarak, hibrit protezler hasta tarafından çıkarılamaz, bu nedenle hastanın protezi temizlemek için daha fazla beceriye ve yeteneğe ihtiyacı olacaktır.
 • Minimum 2 implantla yapılabilen overdenture’dan farklı olarak 5 ila 6 implanta kadar ihtiyaç duyar, dolayısıyla maliyeti daha yüksektir.

Hibrit protez, “all-on” dental implant teknikleri için son derece kozmetik, hafif ama dayanıklı bir rehabilitasyon seçeneğidir.

Hibrit protez ne zaman önerilen tedavidir?

Hibrit protez dişsiz hastalarda, yani tam diş kaybı olan hastalarda ve hastanın genel kemik kaybı olduğu durumlarda önerilir. Yukarıda bahsedildiği gibi, konvansiyonel bir protezde ana destek ve tutuculuk mukoza ve kemiktir, hastanın her ikisinin de kalınlığını ve boyunu kaybetmesi durumunda, konvansiyonel bir protezin tutuşu zayıftır, bu nedenle hibrit protez en iyi seçenek olacaktır. Ayrıca hastanın hareketli protez istemediği, doğal diş gibi görünen ve hissettiren sabit bir seçenek istediği durumlarda da kullanılır.

Hibrit protez dişsiz hastalarda, yani tam diş kaybı olan hastalarda ve hastanın genel kemik kaybı olduğu durumlarda önerilir.

Hibrit protez nasıl yapılır?

Hibrit protez, diş implantları üzerindeki dayanaklara vidalanan bir dökme metal çerçeveden oluşur; bu metal çerçeve, sabit yapay dişleri destekleyen akrilik ile kaplanmıştır. Smiles Peru, tedaviyi daha kısa sürede ve daha yüksek hassasiyetle gerçekleştirmek için CAD CAM teknolojisini kullanır. İlk adım, implantlar için abutmentlerin seçilmesi, ardından bir model kalıbının elde edildiği implant seviyesi ölçüsüdür. Daha sonra CAD CAM sistemi ile metal çerçevenin detaylandırılması için model dökümünü taramaya devam edeceğiz. Çerçeve, çerçevenin abutmentlere doğru oturmasını garanti eden bir 3Shape yazılımında yapılmıştır. Metal çerçeve ağızda test edildikten sonra, yapay dişler sonraki takma diş işlemleriyle birlikte metal çerçeve üzerine yerleştirilecektir.

Smiles Peru, hibrit protezi daha kısa sürede ve daha yüksek hassasiyetle yapmak için CAD CAM teknolojisini kullanır.

Özel Dent Dikmen Hakkındaki Haberler İçin Tıklayınız

Hibrit protez temizliği ve bakımı nasıl yapılır?

 • Waterpick veya elektrikli irrigator: evde diş bakımı için tasarlanmış bir ağız sağlığı cihazı. Diş protezinin altına inen bir su akışı vasıtasıyla çalışır ve plağı, yemek parçacıklarını ve bakterileri etkili ve basit bir şekilde uzaklaştırır.
 • SuperFloss tipi diş ipi: Hibrit protezin altına girecek sert bir parçaya sahiptir. Süngerimsi kısım ile birlikte, birikmiş gıdaların tüm izlerini temizler.
 • Diş arası fırçaları: Bu fırçaların küçük bir başlığı vardır ve biriken gıdayı çıkarmak için protezin altına ve abutmentlerin arasına yerleştirilebilir.
 • 6 ayda bir diş hekimi ziyareti: Diş hekiminin protezi tamamen çıkarabilmesi ve abutment ve protez temizliğini tam olarak yapabilmesi için hastanın 6 ayda bir uzman diş hekimini ziyaret etmesi önerilir.