Ortodonti Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm ortodontik hastaların yüzde 30’a yakını yetişkindir. Yetişkin ortodontisine yönelik bu artan eğilime rağmen, maksimum etkinlik için tedaviye erken başlamakta fayda var. Aslında,   Keçiören Ortodonti olarak çocukların yedi yaşına kadar ortodontik bir değerlendirme almasını önermektedir.

Yaşınız kaç olursa olsun, ortodonti kapanışınızı (tıkanıklığınızı) koruyabilir, dişlerinizin fonksiyonlarını yerine getirmedeki etkinliğini en üst düzeye çıkarabilir ve düzgün bir gülümseme yaratabilir. Günümüzün tedavileri, dişlerin ve alttaki köklerin yeniden konumlandırılmasını içerir ve dişin kuronuna daha iyi destek sağlar. Ortodontik tedavi, özellikle çene-yüz cerrahisi prosedürleri ile birleştirildiğinde çene, boyun ve dudakları yeniden şekillendirerek yüz görünümünüzü gençleştirebilir. Ek olarak, iyi hizalanmış dişler ağız hijyeninin korunmasını kolaylaştırır.

Aday mısınız?

Ortodonti adayıysanız, genel diş hekiminiz tarafından ısırığınızın değerlendirilmesi için muhtemelen bir ortodontiste yönlendirileceksiniz. İlk ziyaretiniz sırasında, ortodontistiniz kişiselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirmek için çeşitli yöntemler kullanabilir:

 • Ağız, yüz ve fonksiyonel değerlendirme (muayene).
 • Ağız içi ve yüz fotoğrafları.
 • Panoramik ve sefalometrik röntgenler.
 • Diş ve ısırık modelleri için izlenimler.

Bir ortodontist, diş kayıtlarınızı inceler, klinik bir değerlendirme yapar, ağzınızın ve başınızın röntgenini çeker ve doğru bir izlenim oluşturarak dişlerin modellerini yapar. Bu değerlendirmenin sonuçları en iyi tedavi planını formüle etmek için incelenir.

Tipik olarak ikinci ziyaret sırasında, tedavi planı gözden geçirilir ve tedavinin aktif fazı için gerekli olan ay sayısı için bir tahmin tartışılır. (Standart tedavi aşaması iki yıldır.) Tedaviden sonra bir süre sabitleyici takmanız gerekebilir.

Ortodontik tedavinin süresi yaşınıza, işlemin kapsamına (bazı insanlar diğerlerinden daha fazla çalışma gerektirir) ve tedavi planınızı ne kadar yakından takip ettiğinize göre değişir. Örneğin, genç dişleri destekleyen kemikler yaşlı dişleri destekleyen kemiklerden daha esnek olduğu için genç hastalar yaşlı hastalara göre tedaviye daha hızlı yanıt verebilir. Bununla birlikte, yetişkinler, tedavi talimatlarını ergenlik öncesi çocuklara göre daha tutarlı bir şekilde takip etme eğilimindedir.

Bazı durumlarda tedavi süresi daha uzundur. Örneğin, tedaviden önce veya tedavi sırasında ağız cerrahisi ve iyileşme gerekebilir.

Çankaya Kanal Tedavisi İçin tıklayınız

Ortodontist Bulmak

Nitelikli bir ortodontist bulmak eskiden görece kolaydı: genel diş hekiminiz, muhtemelen ilk etapta yeniden düzenlemeyi öneren kişi, size sadece bir tavsiye verdi. Ancak günümüzde, artan çeşitlilikteki düzeltme prosedürleri ve ortodontik tedaviler sunan uzman olmayan hekimlerin giderek artmasıyla, seçenekler şaşırtıcı olabilir.

Bir ortodontist seçerken akılda tutulması gereken bazı kurallar şunlardır:

kanaltedavisi

Danışma Öncesi Hususlar

 • Genel diş hekiminizin tavsiyesi değerli olmaya devam ediyor. Kızılay Ortodonti hasta bakımını koordine etmek için ortodontistlerle birlikte çalışmakla kalmaz, aynı zamanda hizalama prosedürlerinin sonuçlarını düzenli olarak inceler ve değerlendirmelerini size aktarabilir. Diş hekiminizin çocuklarında diş teli varsa veya varsa, hangi ortodontisti kullandıklarını sorun.
 • Arkadaşlarınıza, komşularınıza ve iş arkadaşlarınıza kimi tavsiye ettiklerini sorun. Tedavi çocuğunuz içinse, çocuğunuzun okulundaki öğretmenler ve aile birlikleri ile görüşün.
 • Yerel bir dişhekimliği okuluyla iletişime geçin ve ortodonti bölümüne hangi yerel pratisyenleri tavsiye ettiklerini sorun.
 • Bir ortodontistle görüşme ayarlamadan önce, onun sıkı eğitim ve etik standartlara uymayı gerektiren bir kuruluş olan Çankaya Ortodonti lisanslı bir üyesi olduğundan emin olun  . Bu organizasyonun üyeleri, iki ila üç yıllık tam zamanlı lisansüstü dersleri ve klinik çalışmaları tamamlamıştır. Üyeler kendi uygulamalarına sahip olduklarında, araştırma ve teknolojik gelişmeler konusunda güncel kalmalıdırlar.

Ortodontik Danışmanlığınız

Konsültasyon için bir ortodontistle görüştüğünüzde, aşağıdakileri kesinlikle göz önünde bulundurmanızı öneririz:

 • Ortodontistin deneyim düzeyi nedir ve ne kadar süredir uygulama yapmaktadır?
 • Ortodontistin pratiği ne kadar kapsamlı?
 • Önceki hastaların öncesi-sonrası fotoğraflarını görmek isteyin. Sonuçlar hoşunuza gitti mi?
 • Sunulan tedaviler ne kadar çeşitli ve gelişmiş? Geçici mini implantlar, dişlerin arkasına uyan bilgisayar grafikli ve robot ayarlı ark telleri (SureSmile sisteminde olduğu gibi), yarı saydam hizalayıcılar (Invisalign’s gibi) ve şeffaf braketler ve bantlar gibi devrim niteliğinde yeni teknolojiler daha az göze çarpan apareylere olanak tanır Bu, tedavi süresinden tasarruf sağlayabilir ve rahatsızlığı da azaltabilir. Ayrıca ortodontistin diş telleri yerindeyken biriken diş eti dokusunu lazerle temizleyip temizlemediğini de kontrol edin.
 • Ortodontistin dişleriniz için teşhisi ve eylem planı nedir ve size ne kadar açık bir şekilde açıklandı? Ortodontist alternatifler hakkında bilgi verdi mi? Kişisel, ticari ve sosyal ihtiyaçlarınız ışığında tedavi planı ne kadar pratik?
 • Ofis ortamı nasıl? Spesifik olarak, siz (veya çocuğunuz) ortodontistin hasta başındaki tavrından memnun musunuz? Personel güler yüzlü, misafirperver ve endişelerinizi gidermek için hızlı mı? Ortodontik tedavi ortalama iki yıl sürdüğü ve genellikle her altı ila sekiz haftada bir randevu verildiği için, hizmet verecek herkesle bir yakınlık kurmak önemlidir. Bu, özellikle ilk etapta diş teli takmak zorunda kalma konusunda kırgın hissedebilecek gençler ve ergenlik öncesi çocuklar için önemlidir. İyi bir ilişki kuran bir ortodontist ve personel, bu tür müşterileri evde titiz bir fırçalama ve diş ipi kullanma, saç bandı ve tutucu takma vb. rejimine bağlı kalmaya daha iyi teşvik edebilir ve motive edebilir.
 • Ortodonti muayenehanesi evinize, ofisinize veya çocuğunuzun okuluna yakın mı?
 • Acil durumlar olası değildir, ancak her ihtimale karşı, bu uygulama hangi hükümleri sunuyor?
 • Finansman seçenekleri nelerdir? Bir dizi diş kredisi sağlayıcısı aracılığıyla ödeme planları mevcut olsa da ve  onayladığı hasta finansmanı konusunda size tavsiyelerde bulunabilir, ancak alternatif seçenekler vardır. Çocuğunuzun ortodontiye ihtiyacı varsa ve siz de maddi sıkıntı yaşıyorsanız, bazı ortodontistlerin sunduğu karşılıksız tedavi olanağını sorun. Alternatif olarak, standart ortodontik ücretlerin yalnızca küçük bir kısmını alması muhtemel olan bir dişhekimliği okulunda tedavi yaptırarak ücretlerden tasarruf edebilirsiniz. Tedaviniz, genellikle uzun yıllardır ortodonti konusunda uzmanlaşmış tam bir profesör olan deneyimli bir pratisyen tarafından denetlenecektir